Suszenie drewna – rodzaje suszarń do drewna

W tym artykule omówimy suszenie drewna, ze szczególnym naciskiem na rodzaje suszarń do drewna. Ogólnie można powiedzieć że zarówno w zakładach produkcyjnych jak i tartakach wyroby końcowe z drewna są suszone w suszarkach. Pisząc suszarki mamy na myśli całą sieć urządzeń, obiektów i maszyn, a nie tylko jedno pomieszczenie. Podstawowy rodzaj suszarni wygląda następująco:

  • suszarki do płyt pilśniowych,
  • suszarki do tarcicy,
  • suszarki do wiórów,
  • suszarki do oklein i łuszczki.

Jak się zapewne domyślacie suszarnie drewna mają za zadanie wysuszyć drewno, czyli odparować z niego wodę. Wydaje się to dość proste, jednak takie nie jest. Zbyt szybkie suszenie, może uszkodzić produkt, a z kolei zbyt wolne narazić firmę na niepotrzebne koszty oraz zmniejszenie mocy przerobowych. Aby odprowadzić wodę z drewna, należy dostarczyć do suszarni ciepło które wprawi w ruch cząstki wody znajdujące się w drewnie, a także stworzyć warunki techniczne które pozwolą odprowadzić wilgoć z powietrza. Ciepło doprowadza się na kilka podstawowych sposobów.

Metody suszenia drewna

Pierwszy z nich, który jest jednocześnie najprostszy i najtańszy polega na postawieniu grzejników w pomieszczeniu. Zaletą tej metody suszenia jest jej prostota oraz brak specjalnych wymagań technologicznych – niestety odbija się to na czasie trwania całego procesu.

Kolejny popularny sposób polega na naświetlaniu drewna promieniowaniem podczerwonym. W ten sposób energia zawarta w promieniu trafia bezpośrednio do cząstek wody znajdujących się w drewnie.

Trzeci popularny sposób polega na kontaktowym ogrzewaniu drewna, czyli po prostu na położeniu go na gorącej płycie. Trzeba jednak uważać żeby płyta nie była zbyt ciepła (co mogłoby uszkodzić materiał), ani zbyt zimna.

Ostatni, najbardziej skompilowany sposób na suszenie drewna, polega na osuszaniu go od środka. Zjawisko to nazywa się termodyfuzją i sprzyja przemieszczaniu się cząsteczek pary wodnej wewnątrz drewna. Aby suszyć drewno w ten sposób, umieszcza się je pomiędzy elektrodami różnoimiennymi. Z uwagi na fakt że drewno jest dielektrykiem to nie przewodzi prądu, jednak pod wpływem ruchu jego cząstek w zmiennym polu elektrycznym, powstaje tarcie która sprawia że w drewnie wydzielane jest ciepło.

Jak odprowadzić parę wodną

Na samym początku wspominaliśmy że nie wystarczy jedynie podgrzać drewno, ale także odprowadzić gdzieś powstałą parę wodną. W tym celu najczęściej wykorzystuje się gorące powietrze, spaliny lub przegrzaną parę wodną. Wykorzystuje się te trzy gazy ponieważ każdy z nich miesza się z parą wodną.

Na zakończenie należy dodać że etap suszenia jest najbardziej energochłonny oraz czasochłonny w całym procesie obróbki drewna. Wynika to poniekąd z faktu, że pomimo różnych technologi, dalej najpopularniejsze są suszarnie konwekcyjne. Tego typu suszarnie są najtańsze oraz najprostsze w obsłudze oraz utrzymaniu.