Czym wywiercić otwory pod zawiasy

Wywiercenie otworów pod zawiasy dla osoby która nie wie jakich narzędzi do tego użyć może być nie lada problemem. Dlatego tez postanowiliśmy przygotować dla Was krótki artykuł, w którym opiszemy czym wywiercić otwory pod zawiasy.

Żeby szybko i równo wywiercić otwór pod zawiasy potrzebujemy odpowiedniego narzędzia, a konkretnie frezu puszkowego. Tego typu frez pozwoli nam bez problemu wywiercić równy otwór nieprzelotowy w drewnie. Ceny takich frezów puszkowych wahają się od 40 do około 120 złotych. Ich cena zależy od materiałów z których zostały wykonanych, średnicy, długości oraz oczywiście producenta. Moim zdaniem nie zawsze warto sugerować się ceną i liczyć na to że im taniej tym lepiej, bo niestety rzadko kiedy tak jest. Oczywiście jeżeli masz zamiar wywiercić otwory jedynie pod kilka zawiasów to możesz kupić jakąś tanią chińszczyznę, która powinna się sprawdzić. Jeżeli jednak masz przed sobą jakieś większe zlecenie to lepiej wydać kilka złotych więcej na produkt który się sprawdzi i który Cię nie zawiedzie.frez trzpieniowy do zawiasów

Niemniej jednak, frezy puszkowe do zawiasów są wykorzystywane zarówno przez fachowców jak i majsterkowiczów. Dzięki swojej konstrukcji frezy te idealnie sprawdzają się przy wierceniu płytkich nieprzelotowych otworów. Jest to szczególnie przydatne w pracy w płytami MDF oraz płytami laminowanymi. Dobry frez puszkowy powinien mieć małe ostrze centrujące – jest to konieczny warunek jeżeli nasze otwory mają być proste i identyczne. Oprócz tego frez musi mieć dwa główne ostrza tnące, a także dwa ostrza boczne (potocznie nazywane ostrzami konturowymi) które leżą prostopadle do ostrzy głównych. Produkty z wyższej półki posiadają w niej specjalnie otwory które służą do odprowadzania wiórów. Jeżeli nasz frez wyposażony będzie w ostrza konturowe, to wykonywane otwory będą cechowały się wysoką gładkością i raczej nie będą już wymagały gratowania.

Pamiętajmy także o tym żeby zakupione wiertło przechowywać w specjalnym opakowaniu (jeżeli sprzedawca sprzedaje frezy bez odpowiedniego, twardego etui to lepiej zrezygnować z takiego zakupu). Frezy są przystosowane do wiercenia, ale ich precyzyjne ostrze może zostać łatwo uszkodzone podczas uderzenia lub upadku dlatego powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.