Frezy trzpieniowe, Frezy koronowe

Tematem przewodnim tego artykułu będą frezy trepanacyjne. Narzędzia te występują pod wieloma różnymi nazwami takimi jak frezy rurowe, wiertła koronowe czy wiertła rurowe. Niezależnie jednak od przyjętego nazewnictwa, frezy te cechuje możliwość wiercenia otworów w pełnym materiale, bez konieczności wstępnego powiercenia. Wynika to z faktu, że frezy koronowe posiadają specyficzną konstrukcję, która pozwala na tego typu pracę. Dodatkowym atutem tego rodzaju frezów jest fakt że potrzebują one znacznie mniejszej mocy doprowadzeniowej, więc można ich bez problemu używać na przykład w wiertarkach magnetycznych. Musimy także podkreślić otwory wykonywane tym rodzajem frezów cechują się bardzo wysoką precyzją wykonania, a jakość otworów można porównać do rozwiercania, zamiast do wiercenia jak w przypadku tradycyjnych frezów.

Gdzie używa się frezów trepanacyjnych

Tego typu frezy są używane w wiertarkach, tokarkach, a także we frezarkach (zarówno tych ze sterowaniem mechanicznym jak i numerycznych CNC). Są to bardzo popularne narzędzia, ponieważ wiercenie nimi otworów jest bardzo czyste – otwór wiercony jest jedynie po krawędzi. Dodatkowo frezy nie potrzebują prowadzenia, dlatego można wiercić nimi otwory otwarte, a także otwory nachodzące na siebie (tak zwane otwory fasolowe).

Z czego wykonane są frezy trepanacyjne

Tego rodzaju frezy zazwyczaj wykonane są ze stali szybkotnącej (HSS), jednak nie zawsze jest ona odpowiednio wydajna dlatego niektórzy producenci (na przykład firma Otelo z Zawiercia) sprzedaje frezy wykonane z widii lub z wlutowanymi kawałkami diamentu. Takie frezy są znacznie wydajniejsze i jedynie nieznacznie droższe. Trzeba także pamiętać że z uwagi na swoje właściwości, łatwość wykonywania otworów przelotowych oraz łatwość w obsłudze frezy koronowe używa się nie tylko do obróbki drewna, ale także do obróbki metalu. Oczywiście takie frezy będą różniły się budową, oraz materiałami z których zostały wykonane jednak ich zasada działania pozostanie taka sama.

Pomimo tak wielu zalet, frezy tego rodzaju dalej nie są zbyt popularne w niektórych warsztatach, czy także wśród majsterkowiczów ponieważ ludzie obawiają się że nie dadzą rady się nimi posługiwać, co jest zupełnie błędnym przeświadczeniem.