Jakie frezy do obróbki MDF

W tym artykule odpowiemy na pytanie które brzmi „Jakie frezy do obróbki MDF”. Często ludzie mają problem z doborem właściwego frezu, dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań. Tak więc, zapraszamy Was do lektury!

Jaki frez wybrać

Jak pisaliśmy w naszych poprzednich artykułach istnieje bardzo szeroki podział frezów. Jednak chyba najbardziej podstawowy z nich to podział na frezy do drewna oraz frezy do metalu. Z uwagi na twardość i cechy fizyczne obrabianej powierzchni frezy wykonane mogą być z różnych materiałów, takich jak:

  • HSS – jeżeli na frezie jest taki symbol to oznacza to że jest on wykonany ze stali szybkotnącej.
  • HM – takie oznaczenie mówi nam że materiał wykorzystany do produkcji to węglik spiekany, inaczej nazywany widia.
  • DIA – to z kolei skrót diamentu polikrystalicznego, (PCD, PKD).

Warto zaznaczyć że niezależnie czy frez będzie z HSS, HM czy DIA będzie nadawał się on do obróbki płyt MDF, jednak nie zawsze będzie to dla nas ekonomiczne rozwiązanie. Wynika to z faktu że pomimo tego że płyta piśniowa ma wiele zalet takich takich jak izotropowość, elastyczność czy cena to niestety ale ma takie swoje minusy. W naszym przypadku największym minusem będzie to że taka płyta bardzo szybko tępi ostrza, a dodatkowo łyta MDF często zawiera w sobie klej oraz zanieczyszczenia które niszczą krawędź tnącą, a ostrze zużywa się znacznie szybciej niż podczas normalnego użytkowania.

Dlatego też w przypadku obróbki płyt MDF znacznie lepiej sprawdzą się frezy wykonane z HM czyli widia. Frezy takie są nieznacznie droższe od tych wykonanych z HSS jednak ich trwałość jest nieporównywalnie większa. Docenią to z pewnością osoby które zamierzają obrabiać płyty oklejone melaminą

Jeżeli jednak zamierzamy obrabiać znacznie większą ilość płyt, wtedy najkorzystniej wybrać frezy diamentowe z DIA. Co prawa ich cena jest już znacznie droższa od HSS czy HM, jednak również ich jakość oraz żywotność jest także kilkukrotnie większa. Dlatego też przy większej ilości materiału do obrobienia najlepiej będzie wybrać frezy z DIA.

Mamy nadzieję że choć trochę przybliżyliśmy Wam frezy do obróbki płyty MDF. Gdybyście jednak mieli jeszcze jakieś pytania, piszcie w komentarzu! Odpowiemy na każde z nich.