Tarcica co to jest

Rozmawiając o obróbce drewna często pojawia się pytanie brzmiące tarcica co to jest? W tym artykule odpowiemy na to pytanie, ponieważ jest to jedno z podstawowych pojęć i każda osoba która chce zajmować się obróbką drewna powinna to wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Tarcica co to jest

Mówiąc w wielkim skrócie tarcica to po prostu deski. Jest to podstawowy produkt wyrób w każdym tartaku. Wytwarza się go poprzez przepuszczenie kłody drewna przez piły. Tarcice produkuje się w sześciu podstawowych grubościach: 19, 22 ,25, 32, 28, 50mm. Deski o grubości pomiędzy 19, a 25 mm wykorzystuje się do budowy dachów, szalunków, opakowań, palet oraz innych elementów. Z kolei grubsze od 32 do 50 mm wykorzystuje się do budowy tarasów, rusztowań roboczych, pomostów oraz pozostałych podobnych konstrukcji. Produkuje się dwa rodzaje tarcicy, obrzynaną oraz nieobrzynaną. Deski obrzynane mają płaskie wszystkie krawędzie (górne, dolne oraz boczne). Z kolei deski nieobrzynane krawędzie boczne mają zaokrąglone, ponieważ zostały tylko raz przepuszczone przez maszynę.

Tarcica – podział

W Polsce stosowany jest następujący podział tarcicy:

  • deski czyli elementy o grubości od 19 do 45 milimetrów oraz szerokości od 75 do 250 milimetrów.
  • bale są to elementy których grubość wynosi od 50 do 100 milimetrów, a ich szerokość mieści się w granicach od 100 do 250 milimetrów.

Przy podziale kolejnych elementów końcowych nie zwraca się już uwagi na ich grubość, tylko na przekrój poprzeczny i w ten sposób wyróżniamy:

  • listwy czyli elementy o przekroju poprzecznym wynoszącym od 12/24 do 29/70 milimetrów.
  • łaty to elementy o przekroju poprzecznym od 38/63 do 75/140 milimetrów,
  • krawędziaki czyli elementy o przekroju od 100/100 do 175/175 milimetrów oraz,
  • belki to znaczy elementy o przekroju od 200/200 do 275/275 milimetrów.

Tak więc, tarcica jest nie tyko podstawowym wyrobem tartaku, ale także podstawowym materiałem pracy każdego stolarza. Deski można używać dosłownie do wszystkiego i jedynym ograniczeniem może być tu wyobraźnia stolarza oraz budżet finansowy klienta.

Tarcica – suszenie

Tarcice przed oddaniem do sprzedaży trzeba wysuszyć. Służą do tego suszarnie do drewna, a w szczególności suszarki do tarcicy. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje suszarek:

  • suszarki konwekcyjne cykliczne dzielące się na komorowe i kondensacyjne,
  • suszarki tunelowe (tzw. suszarki ciągłego działania).

Do takich suszarni drewno wprowadza się na specjalnym wózku lub szynach, po czym suszarnia jest uruchamiana, a nad procesem suszenia czuwa wykwalifikowany pracownik (suszarnik) lub odpowiednio zaprogramowany komputer. Obecnie, dzięki postępowi technologicznemu suszarnie są kontrolowane prze komputery które są w stanie na bieżąco analizować wszystkie parametry istotne dla procesu suszenia, dzięki czemu materiał jest lepiej wysuszony oraz istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia drewna na skutek źle przeprowadzonego procesu suszenia.